Utility Container

Mount Mansfield Modified Union School District - CESU

Utility Nav SVG Icons

Search Trigger (container)

Branding

Mobile Menu Trigger (container)

MMUHS Staff Directory

Katy Abbott

Katy Abbott

Teacher - Science
Brett Acebo

Brett Acebo

Special Educator
Christian Adams

Christian Adams

School Counselor
Jennifer Adkisson

Jennifer Adkisson

Teacher - English
Sandy Alexander

Sandy Alexander

Teacher - Science
David Alofsin

David Alofsin

Teacher - Business
Donald Angwin

Donald Angwin

Teacher - Social Studies
Mark Anthony

Mark Anthony

Teacher - Math
Bryan Aubin

Bryan Aubin

Teacher - Social Studies
Joseph Baird

Joseph Baird

Special Educator
Joseph Barch

Joseph Barch

Teacher - Driver's Education
John Barile

John Barile

Specialized Assistant
Kristen Barker

Kristen Barker

Director of Student Services
Patricia Bates

Patricia Bates

General Asst - Study Hall Monitor
Mary Bauer

Mary Bauer

Teacher - Music

David Beane

Maintenance
Laura Bellmay

Laura Bellmay

Administrative Asst/Special Ed
Ashley Besaw

Ashley Besaw

Special Educator
Debra Blumberg

Debra Blumberg

Special Educator
Charles Brandt

Charles Brandt

Teacher - English
Maris Brayfield-Kittell

Maris Brayfield-Kittell

Teacher - Alternative Education
Darcy Brouillette

Darcy Brouillette

Specialized Assistant - Learning Lab
Karen Bushey

Karen Bushey

Individual Asst.
John Calcagni

John Calcagni

Teacher - Math
Sarah Campbell

Sarah Campbell

Educ. Support - Individual Asst.
Faith Carpenter

Faith Carpenter

Librarian
Jessie Cassidy

Jessie Cassidy

Individual Asst.
Wendy Chaffee

Wendy Chaffee

Speech and Language
Jenni Chamberlin

Jenni Chamberlin

Food Service
Brian Chandler

Brian Chandler

Teacher - Health/PE
Toni Chandler

Toni Chandler

School Counselor
Gillian Compo

Gillian Compo

Nurse
Heidi Conger

Heidi Conger

Registrar/Office Manager
Doug Cote

Doug Cote

Maintenance
David Curry

David Curry

Teacher - Science
Patrick Dally

Patrick Dally

Food Service - Head Cook
Aili Dalton

Aili Dalton

Teacher - English
Jeffrey Davis

Jeffrey Davis

Teacher - Math
Frances Donato

Frances Donato

Teacher - English
Heidi Dostal

Heidi Dostal

Speech and Language Assistant
Mickey Dutcher

Mickey Dutcher

Teacher - World Language
William Eschholz

William Eschholz

Teacher - Science
David (Josh) Fairfax

David (Josh) Fairfax

Teacher - 230 Coordinator
Stephen Feiss

Stephen Feiss

Teacher - Math

Devena Fifield

Musical Accompanist
Teresa Flemming

Teresa Flemming

Individual Asst.
Will Freed

Will Freed

Teacher - English
Katie Goodwin

Katie Goodwin

Teacher - Science
Bailee Lynn Gordon

Bailee Lynn Gordon

Occupational Therapist
Bonnie Gordon

Bonnie Gordon

Educ. Support - Individual Asst.
Philip Graff

Philip Graff

Maintenance
Mary Grossman

Mary Grossman

Special Educator
Wendy Guay

Wendy Guay

Individual Asst.
Eric Hall

Eric Hall

Technology Integration Specialist
Caryn Halvorsen

Caryn Halvorsen

Administrative Asst/Student Services
Brian Hamm

Brian Hamm

Teacher - Math
Jonathan Harris

Jonathan Harris

Teacher - Fine Arts
Frank Hassler

Frank Hassler

General Asst - Study Hall Monitor
Jennifer Heiny

Jennifer Heiny

Teacher - English
Dustin Hess

Dustin Hess

Teacher - Math

Gretchen Hogan

Teacher - World Language
Ann Houston

Ann Houston

Educ. Support - Individual Asst.
Anita Howard

Anita Howard

Educ. Support - Individual Asst.
Sandra Huff

Sandra Huff

Educ. Support - Individual Asst.
Dave Jones

Dave Jones

General Asst - Cafeteria
Mark Keffer

Mark Keffer

Teacher - Science
Anton Kelsey

Anton Kelsey

Teacher - Science
Heather Kenyon-Haff

Heather Kenyon-Haff

Individal Asst.
Jean Kleptz

Jean Kleptz

Individual Asst.
Joshua Knox

Joshua Knox

Teacher - World Language
Eric Krull

Eric Krull

Teacher - English
Ronni Laberge

Ronni Laberge

Individual Asst.
Laurie Lafountain

Laurie Lafountain

Individual Asst.

Jane Lavanway

Food Service
Tanya Lee

Tanya Lee

General Asst - Study Hall Monitor
Blythe Leonard

Blythe Leonard

Special Services Coordinator
Cyndi Listenik

Cyndi Listenik

Teacher - Fine Arts
Jeff Little

Jeff Little

Maintenance
Terri Livak

Terri Livak

Teacher - World Language
Grace Loggins

Grace Loggins

Individual Asst.
Michael Longevin

Michael Longevin

School Resource Officer, Sheriff
Sara Mabley

Sara Mabley

Student Assistance Professional
Jane Maheux

Jane Maheux

Specialized Assistant
David Marlow

David Marlow

Activities Director
Marilyn Marshall

Marilyn Marshall

Teacher - Math
Irene May

Irene May

Individual Asst.

Lori McBride

Teacher
Andrew McClellan

Andrew McClellan

Teacher - Social Studies
David McClellan

David McClellan

Technology Support Specialist
Laura Michaelides

Laura Michaelides

Teacher - Math
Haley Miller

Haley Miller

General Assistant - Study Hall Monitor

Maria Mitchell

Student Information Manager
Stephen Moore

Stephen Moore

Teacher - English
Kathleen Mulligan

Kathleen Mulligan

Teacher - Health/Physical Education
Fiona Murray

Fiona Murray

Specialized Assistant - Library

Colleen O'Brien

Teacher - Social Studies
Joe O'Brien

Joe O'Brien

Special Educator
Suzanne Owen

Suzanne Owen

Food Service

Candy Padula

Drama Director
Greg Pajala

Greg Pajala

Teacher - Art
Katie Parker

Katie Parker

Teacher - Math

Lisa Petersen

Social Worker

Caleb Pillsbury

Teacher - Music
Adam Popkin

Adam Popkin

Teacher - Social Studies
Jennifer Poutre

Jennifer Poutre

General Asst - Library

Lori Preiss

Food Service
Michelle Prim

Michelle Prim

Administrative Asst/Main Office
George Racine

George Racine

Maintenance
Nancy Rice

Nancy Rice

Special Educator
Marty Richards

Marty Richards

Teacher - Social Studies
Spencer Rosner

Spencer Rosner

Teacher - English
Jesse Rufenacht

Jesse Rufenacht

Teacher - World Language

Penny Russin

Maintenance
Cindy Ryan

Cindy Ryan

Individual Asst.

James Saathof

Maintenance
Al Sartwell

Al Sartwell

Individual Asst.
Kathleen Schneider

Kathleen Schneider

Bookkeeper
Jeanette Sechler

Jeanette Sechler

Specialized Assistant - Alternative Ed Proram
George Severance

George Severance

Specialized Assistant

Jesse Sincerbaux

Maintenance
Stephanie Sleeper

Stephanie Sleeper

Teacher - Social Studies
Julie Sloan

Julie Sloan

Teacher - Health/Physical Education

Pete Smith

Maintenance

John Stawinski

Athletic Trainer
Jennifer Suiter

Jennifer Suiter

Teacher - English
Marion Surprenant

Marion Surprenant

General Asst - Study Hall Monitor
Margaret Swanke

Margaret Swanke

General Asst - 504 Program
Meghan Sweet

Meghan Sweet

School Counselor

Jason Szafarski

Educ. Support - General Assistant
Rebecca Tanielian

Rebecca Tanielian

Food Service
Ann Tanis

Ann Tanis

Food Service
Daniel Tolle

Daniel Tolle

Teacher - Science
Michael Turner

Michael Turner

Teacher - Science
Karin Vogel

Karin Vogel

Teacher - ELL
Jeff Wallis

Jeff Wallis

Chief Network Engineer
Tracey Wandeloski

Tracey Wandeloski

Individual Asst.
Gigi Weisman

Gigi Weisman

Special Educator - Autism Consultant
Vernita Weller

Vernita Weller

General Asst - Study Hall Monitor
Mike Weston

Mike Weston

Principal
Talia White

Talia White

Teacher - 504 Coordinator
Karen Whitney

Karen Whitney

General Asst - Study Hall Monitor
Gary Wills

Gary Wills

Special Educator

Jen Wissell

Teacher - World Language
Richard Wright

Richard Wright

Assistant Principal
Will Wright

Will Wright

Teacher - Math